Książki Henryka Sienkiewicza

Kto dzisiaj nie zna Henryka Sienkiewicza? Chyba można śmiało powiedzieć, że wiele osób było przez mistrza polskiej literatury “prześladowanych”. W końcu to jego dzieła literackie można spotkać przez wiele lat podczas edukacji szkolnej. Nie jedna osoba miała problem z przeczytaniem “W pustyni i w puszczy”, ponieważ wydawało się, że jest to lektura, która sprawia problem. Z perspektywy czasu można stwierdzić, że nie było z tą książką tak źle i w sumie to nawet ciekawa książka, którą wiele osób zapamiętało na długi czas. Henryk Sienkiewicz, znany również jako Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, kryptonim „Litwos”, „Musagetes”, pseudonim „Juliusz Polkowski”, „K. Dobrzyński”, to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX w. Urodzony w Woli Okrzejskiej, debiutował jako dziennikarz w 1869 roku. “Przegląd Tygodniowy”, “Tygodnik Ilustrowany” – to gazety, które jako pierwsze zauważyły ogromny potencjał tego autora. Henryk Sienkiewicz (https://www.taniaksiazka.pl/autor/henryk-sienkiewicz) jak na tamte czasy był człowiekiem światowym, ponieważ nie tylko udało dotrzeć mu się do Londynu, Paryża, ale nawet z Heleną Modrzejewską i grupką innych znajomych wyjechał do Stanów Zjednoczonych. To właśnie listy pisane z okresu podróży po Ameryce cieszą się do dzisiaj ogromną popularnością.

“Quo Vadis”

Tej książki chyba nikomu nie trzeba dokładnie przedstawiać. Czasy Rzymu, gdzie chrześcijanie tak naprawdę musieli walczyć o swoje dobro. Chrześcijanie byli w tamtym okresie prześladowani i nie mogli liczyć się ze zrozumieniem innych osób. Sienkiewicz doskonale ukazał losy wszystkich bohaterów, którzy musieli zmagać się z prześladowaniem. Ale było wiele osób, które nie bały powiedzieć się “ja wierzę w Boga”. Tak i na dodatek z uśmiechem na ustach mówiły o tym wszem i wobec, chociaż doskonale musiały liczyć się z tym, że konsekwencją tego będzie śmierć. Warto poznać tą książkę, ponieważ jest ona cennym źródłem wiedzy i naprawdę daje człowiekowi bardzo dużo do myślenia.

“W pustyni i w puszczy”

Staś i Nel – ta dwójka bohaterów pokazała, że dzieci są w stanie poradzić sobie z wieloma przeciwnościami losu. Nel to mała dziewczynka, która razem ze Stasiem znajduje się pod opieką swojego ojca w dalekiej Afryce. Jej i ojciec Stasia razem współpracują. W wyniku zamieszek dzieci zostają porwane przez grupę złoczyńców, która wywozi ich bardzo daleko. Czy dzieci przeżyją to porwanie? Jak nastolatek i mała dziewczynka poradzą sobie samotnie na środku pustyni? Kto nie miał okazji przeczytać tej książki w szkole podstawowej, to koniecznie powinien nadrobić zaległości.

Książka zdjęcie utworzone przez pereslavtseva - pl.freepik.com